A tapasztalat megosztást Gyulavári György tartotta.
OFA szociális szövetkezeti tanácsadóként avatott szakértője a témának.
A projekt szempontjából fontos számunkra, hogy tagjaink megismerjék a projekt céljait és eredményeit. Disszeminációs tevékenységünk első rendezvényén a szociális gazdaságról tartottunk előadást tagjaink részére.
A tapasztalatmegosztásnak disszeminációs funkciója van. Ennek keretében bemutattuk a résztvevőknek a szociális gazdaság alapjait.
A tapasztalat-megosztás tematikája:
- Hagyományos vállalkozási formák
Hagyományos vállalkozási formáknál megismertettük a résztvevőket az egyéni vállalkozás és a társas vállalkozások alapításának előírásaival. Megismerhették a könyvvezetési kötelezettség különbözőségét.

- Szociális gazdaság alapjai
Bemutattuk a résztvevőknek a szociális gazdaság résztvevőit. Mit jelent a szociális gazdaság. Miben különbözik a szociális gazdaság a hagyományos vállalkozási formáktól.
- Társadalmi hasznosság
Tudjuk, hogy a szociális gazdaság és a hagyományos vállalkozási formák között a különbség főként a társadalmi hasznosságban található. Bemutattuk, és megvitattuk, hogy mit tekinthetünk társadalmilag hasznos tevékenységnek és társadalmilag hasznos célnak.
- Vállalkozás a szociális gazdaságban
Megismertettük a résztvevőket azzal, hogy hogyan lehet úgy vállalkozást létrehozni, hogy azzal társadalmilag hasznos célok eléréséhez kerülünk közelebb. Hogyan lehet egy társadalmilag hasznos cél érdekében gazdaságilag is fenntartható vállalkozást vezetni és megvalósítani.
- Szövetkezeti mozgalom, szociális szövetkezetek
Bemutattuk a résztvevőknek a nemzetközi szövetkezeti mozgalom mérföldköveit. A magyar hangya szövetkezetekről, a takarékszövetkezetekről és az erőszakos szövetkezetesítésről is beszéltünk nekik, majd bemutattuk a szövetkezeti mozgalom alapértékeit, a demokratikus irányítást, az egy tag, egy szavazat elvét. Kitértünk a ma működő szövetkezet formákra, és bemutattuk a szövetkezeti törvény alapján a szövetkezetek alapításának módjait és lehetőségeit.
A szövetkezetek közül kiemelten kezeljük a szociális szövetkezet intézményét. Konkrét esettanulmányokon keresztül mutattuk be a társadalmi célok és a gazdasági fenntarthatóság összhangját.
- Társadalmi szervezet, mint vállalkozás
Megismertettük a célcsoportot a társadalmi szervezetek alapításának és működtetésének szabályaival. Alapítványok és egyesületi keretek között működő vállalkozásokat mutattunk be részükre. Felhívtuk a figyelmet a könyvvezetés és adózás különbözőségeire.
Az egész napos oktatás végén vacsora keretében megismerkedhettünk olyan szervezetek vezetőivel, akik a szociális gazdaság területén tevékenykednek. Ők elmesélték, hogy hogyan jutottak arra a felismerésre, hogy hogyan lehet olyan vállalkozást létrehozni aminek nem csak anyagi, hanem erkölcsi haszna is van.
